Destek Politikası

  1. Yalnızca OpencarTR üzerinden aldığınız ürünlere destek sağlıyoruz.
  2. Destek biletleri iş günleri içerisinde en geç 48 saate kadar cevaplanmaktadır.Lütfen sabırlı olunuz.
  3. En eskiden en yeniye tüm destek biletlerini cevaplıyoruz.Tekrar tekrar yeni destek bileti oluşturmayınız.Bu durum size geri dönüş süresini uzatacaktır.
  4. Hafta sonları ve resmi tatillerde destek vermiyoruz.
  5. Destek ekibimizin çalışma saatleri 10:00 - 18:00 arasındadır.
  6. Bazı durumlarda FTP ve web mağazası yöneticinize erişmemiz gerekebilir.Bu bilgileri doğru olarak ilettiğinizden emin olunuz.
  7. Tüm modüllerimizin kullandığınız diğer bir modül, tema veya özelleştirilmiş bir OpenCart ile stabil çalışacağını garanti edemeyiz.Fakat destek ekibimizin elinden geleni yapacağını bilmenizi isteriz.

Nasıl Destek Alabilirim?

Kullanıcı adınız ve şifrenizle https://destek.opencartr.com/ adresine erişerek ve bilet destek sistemimiz aracılığıyla bir bilet göndererek Destek alabilirsiniz.

En kısa yanıt sürelerini sağlamak ve hızlı hizmet sunmak için, mağaza URL'nizi, mağaza admin bilgilerinizi göndermenizi ve bize geçici FTP erişimi sağlamanızı rica ederiz.

Yapılan değişiklikleri güncellemek için önbelleği ve vqmod önbelleğini temizleyebiliriz. Yayına geçmeden önce değişiklikleri doğrulamak sizin sorumluluğunuzdadır. Destek koşullarının bu bölümüne uymamanız ya da bununla bağlantılı olarak meydana gelen herhangi bir kayıp ya da hasardan doğrudan ya da dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu ya da yükümlü olmayacağız.

Destek Saatleri

Her iş günü 10:00 ile 18:00 arasında destek taleplerini işlemekteyiz. Destek konularının çoğu 24 saat içinde ele alınsa da, bazı karmaşık durumlarda, hafta sonlarında ve resmi tatillerde, örneğe bağlı olarak 72-96 saat kadar sürebilir.